Esejistická soutěž jako impuls k přemýšlení o rasismu

28. března 2022

Součástí českých Týdnů proti rasismu se pro letošek stala také studentská literární soutěž, kterou vyhlásila Českobratrská církev evangelická a svou záštitou ji podpořil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Středoškoláci z celé republiky se měli v rámci zadání vypořádat s tématem „Nejsem rasista, ale…“

Esejistická soutěž jako impuls k přemýšlení o rasismu
28. března 2022 - Esejistická soutěž jako impuls k přemýšlení o rasismu

Před odbornou porotou se nakonec sešly na čtyři desítky prací ve dvou věkových kategoriích. O pořadí prací rozhodli senátor a diplomat Pavel Fischer, moderátorka Nora Fridrichová, signatářka Charty 77 a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, koordinátorka škol Evangelické akademie Helena Wernischová a emeritní synodní senior Daniel Ženatý.

Ke slavnostnímu vyhlášení výsledků mělo dojít původně už 17. března na celodenním semináři v reprezentačních prostorách Senátu Parlamentu České republiky. Toto setkání však ustoupilo mimořádné schůzi Senátu, která řešila dění v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

Vyhlášení výsledků studentské soutěže se tedy nakonec uskuteční v náhradním termínu ve čtvrtek 28. dubna 2022 v prostorách Senátu.

Součástí bude zmiňovaná celodenní konference na téma rasismu v českém i zahraničním kontextu. Vystoupí např. teolog Petr Gallus, zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, Jana Horvátová z Muzea romské kultury, politoložka Zora Hesová, Selma Muhič Dizdarevič, která se zaměřuje na sociální politiku a lidská práva z perspektivy občanské společnosti nebo spolupracovnice české Amnesty International Gwendolyn Albert. Konferenci pořádá Českobratrská církev evangelická pod záštitou předsedy Senátu.