ERC si zvolila sekretáře a vyjádřila se k situaci v pravoslavné církvi

18. listopadu 2024

Ekumenická rada církví v ČR jednala ve středu 13. listopadu 2024 v Praze na svém řádném valném shromáždění. Novým generálním sekretářem zvolila faráře Evangelické církve a. v. v ČR Mariána Čopa a přijala prohlášení k současné situaci v pravoslavné církvi.

ERC zvolila nového sekretáře a vyjádřila se k situaci v Pravoslavné církvi
18. listopadu 2024 - ERC si zvolila sekretáře a vyjádřila se k situaci v pravoslavné církvi

Valné shromáždění Ekumenické rady církví (ERC) se sešlo ke svému pravidelnému výročnímu jednání ve středu 13. listopadu 2024 v prostorách Českobratrské církve evangelické v Jungmannově ulici v centru Prahy.

Na programu byla mimo jiné volba nového generálního sekretáře. Tím se stal farář Evangelické církve a. v. v ČR Marián Čop. Generální sekretář je volený na čtyřleté funkční období a je spolu s předsedou statutárním orgánem ERC. Předseda Tomáš Tyrlík při té příležitosti jménem valného shromáždění poděkoval odstupujícímu generálnímu sekretáři starokatolickému knězi Petru Janu Vinšovi, který vedl úřad ERC po osm let.

ERC Valné shromáždění 2024
na snímku zleva: druhý místopředseda ERC Bronislav Matulík, odstupující generální sekretář Petr Jan Vinš, první místopředsedkyně Ivana Procházková, nově zvolený generální sekretář Marián Čop, předseda ERC Tomáš Tyrlík

Kromě řádné výroční agendy, která se týká například rozpočtů, zpráv o životě ERC a dalších aktivit organizace, přijalo Valné shromáždění ERC také prohlášení k současné situaci v pravoslavné církvi tohoto znění:

„Valné shromáždění Ekumenické rady církví v ČR konané 13. listopadu 2024 v Praze vyjadřuje svou podporu těm z vedení Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, a těm duchovním a řadovým členům Pravoslavné církve, kteří vzdorují snahám o zneužívání služby, vlivu nebo moci církve ve prospěch politických a mocenských zájmů ruských zpravodajských služeb a Ruské federace.

Evangelium a Boží moc ke smíření v Ježíši Kristu — kéž je nám všem inspirací, místem a nástrojem utěšení i napomenutí, a zdrojem svobody od politických a mocenských tlaků.

Valné shromáždění pověřuje předsednictvo ERC k zahájení jednání s vedoucími představiteli Pravoslavné církve v Českých zemích a na Slovensku.“

Fotogalerie z Valného shromáždění ERC (13. listopadu 2024):

 

zdroj: tisková zpráva ERC (text); ČCE (foto)

Zajímá vás dění v církvi?

Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.