Ekumenická slavnost podpořila sbírku pro dětský domov na Ukrajině

26. listopadu 2020
Ekumenická slavnost podpořila sbírku pro dětský domov na Ukrajině
26. listopadu 2020 - Ekumenická slavnost podpořila sbírku pro dětský domov na Ukrajině

Organizace Otcův dům poskytuje střechu nad hlavou sirotkům a dětem z nefunkčních rodin. Ekumenickou slavností ve středu 25. listopadu zahájila Diakonie předvánoční sbírku na podporu tohoto projektu.

Bohoslužbu pořádalo Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE. Z kostela Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech ji přenášelo živě přes internet.

Slavnost společně připravili duchovní čtyř církví – Jana Křížová, Martina Viktorie Kopecká, Petr Vacík a Zdeněk Šorm, který posloužil kázáním. Na základě veršů z 12. kapitoly Matoušova evangelia se zamýšlel nad tím, zda je rodina se svými pokrevními pouty jediným zdrojem nejosobnějších vztahů. Láska a její tvořivá moc není vyhrazena jen tradičním formám rodiny a může mít mnoho tváří. Bratrské a sesterské vztahy záleží na tom, zda člověk plní vůli Otce v nebesích.

Slavnost hudebně rámovalo několik křesťanských písní, které na klavír zahrála Beata Hlavenková.

Ředitelka Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Kristina Ambrožová pak jako každý rok slavnostně zahájila předvánoční sbírku pro Otcův dům na Ukrajině. Podle odhadů Dětského fondu OSN žije na Ukrajině až 100 tisíc dětí bez domova. Systém státních sirotčinců není schopen tento problém účinně uchopit. Do řešení problému se tak musí zapojit řada místních i mezinárodních nevládních organizací. Celosvětová pandemie koronaviru chudobu na Ukrajině ještě zhoršila a tamější lidé naši pomoc a solidaritu potřebují.

Přispět do sbírky můžete prostřednictvím formuláře Diakonie

Text: Daniela Hamrová/redakce