Diakonie zvítězila v soutěži o nejlepší udržitelný projekt roku 2021

17. září 2021

S projektem Osvěty menstruačního zdraví v Kambodži vyhrála Diakonie ČCE cenu České rozvojové agentury - CzechAid v rámci pátého ročníku Cen SDGs.

Diakonie zvítězila v soutěži o nejlepší udržitelný projekt roku 2021
17. září 2021 - Diakonie zvítězila v soutěži o nejlepší udržitelný projekt roku 2021

Ve čtvrtek 16. září se v Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí ČR uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů 5. ročníku Cen SDGs o nejlepší udržitelné projekty roku 2021. Asociace společenské odpovědnosti v nich stejně jako v předchozích letech ocenila nejlepší projekty za naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals - SDGs) dle Organizace spojených národů (OSN). 

Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE nejprve postoupilo do finále a následně také převzalo hlavní cenu od České rozvojové agentury s projektem Osvěty menstruačního zdraví, který zahájilo koncem minulého roku v Kambodži. Tento projekt se zaměřuje na rozšíření povědomí kambodžských žen o možnosti používat látkové menstruační vložky. Zároveň podporuje místní ženy v jejich vlastním podnikání, a to prostřednictvím šití látkových menstruačních pomůcek.

Hybatelkou aktivit je pracovnice Diakonie ČCE Michaela Vacková, která koordinuje činnosti přímo na místě v Kambodži. Ve spolupráci s českou firmou Breberky a za finanční podpory UNDP tento projekt pomáhá ženám a dívkám v chudých komunitách, kde je menstruace stále ještě bariérou, která brání mladým dívkám chodit do školy a omezuje i dospělé ženy v běžném životě.

"Na (kambodžském) trhu jsou k dostání jednorázové hygienické pomůcky, ale jejich kvalita je špatná. Jsou v podstatě plastové a plné chemie. Způsobují ženám kožní problémy, alergie, záněty. Nemluvě o zátěži pro životní prostředí. Dívky a ženy z chudých rodin si je navíc nemohou dovolit. Přitom tu prakticky neexistují jiné alternativy jako třeba menstruační kalíšky," upozorňuje v rozhovoru kambodžská spolupracovnice Diakonie Sovanvotey Hok.

"Chceme dívkám a ženám nabídnout změnu, proto cestujeme do různých škol a povídáme si s dívkami o menstruaci. Připravili jsme webové stránky, aby lidé dostávali informace o tom, co děláme. Lidé nás znají na Facebooku a z médií obecně, takže znají naše hodnoty a to, jak podnikáme. Děláme také osvětu ohledně sexuálního a reprodukčního zdraví, zdravého životního stylu a rovnoprávnosti," doplňuje mladá podnikatelka Sovanvotey, s níž Diakonie navázala spolupráci.

(zdroj/foto: diakoniespolu.cz)


SDGs - Cíle udržitelného rozvoje

Na globálních cílech se v roce 2015 shodly všechny členské státy OSN. Představily tak společný plán pro lepší svět. Plán, jak do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života pro všechny lidi na světě. Aby všichni lidé na zemi mohli žít důstojný život bez chudoby, hladu a nerovnosti, a mohli plně rozvinout svůj potenciál. (zdroj: spolecenskaodpovednost.cz)