Diakonie a ČCE uvolnily 730 000 Kč na pomoc lidem v Libanonu

10. října 2024

Lidé v Libanonu čelí obrovské krizi a utíkají především z jižní části kvůli bombardování ze strany sousedního Izraele. Diakonie ČCE proto společně s Českobratrskou církví evangelickou poslaly rychlou finanční humanitární pomoc ve výši 730 000 Kč.

Diakonie a ČCE uvolnily 730 000 Kč na pomoc lidem v Libanonu
10. října 2024 - Diakonie a ČCE uvolnily 730 000 Kč na pomoc lidem v Libanonu

Lidé v Libanonu čelí obrovské krizi spojené s vysídlováním obyvatel uvnitř země. Ti utíkají především z jižní části kvůli bombardování ze strany sousedního Izraele. Podle informací UNHCR opustilo svůj domov více než 500 000 osob a mnoho jich zamířilo do hlavního města. Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE proto společně s Českobratrskou církví evangelickou poslalo svému dlouhodobému partnerovi komunitnímu centru Tahaddi 730 000 Kč na poskytnutí naléhavé pomoci.

Desetitisíce vnitřně vysídlených obyvatel hledají útočiště v metropoli Bejrútu buď u svých rodin nebo v otevřených veřejných školách či dokonce na ulicích. Libanon již v několika uplynulých letech přijal statisíce syrských a v nedávné době také palestinských uprchlíků. Přes veškerou snahu poskytnout maximální pohostinnost začíná být zjevné, že chybí dostatek přístřeší a není možné pokrýt všechny potřeby příchozích.

„Za peníze, které jsme poslali do bejrútského centra Tahaddi, budou nakoupeny léky, lékařské nástroje, laboratorní testy, potravinové balíčky či teplá jídla. Pořízeny budou také polštáře a povlaky poskytované rodinám, které našly přístřeší například v otevřených veřejných školách,“ popisuje Jana Marková, projektová manažerka Diakonie ČCE pro Libanon, jak budou využity finanční prostředky zaslané do bejrútského komunitního centra.

Diakonie ČCE uvolnila finance ze svého fondu určeného na vzdělávání dětí a mládeže v Libanonu, kam lidé přispívali například v rámci letošní Postní sbírky či kam putoval výtěžek z Dobré aukce současného umění. Více než třetinu věnované částky v hodnotě 250 000 Kč věnovala Českobratrská církev evangelická (ČCE) ze svého fondu sociální a charitativní pomoci.

„V obdobných konfliktech, jaký nyní s bolestí sledujeme na Blízkém východě, nejvíce trpí děti, staří, nemohoucí a chudí. Jsme rádi, že naše Diakonie má v Libanonu spolehlivého partnera, díky němuž víme, že naše skromná pomoc může doputovat právě k těmto nejpotřebnějším. Provázíme sbírku přímluvnými modlitbami, modlíme se za všechny slabé, za narovnání vztahů, za odpovědnost všech, kdo mohou válečnou situaci ovlivnit,“ reaguje synodní senior ČCE Pavel Pokorný.

zdroj: tisková zpráva Diakonie ČCE; foto: Diakonie ČCE