Církve se zabývaly budoucností Evropy

4. prosince 2017

Konference ekumenických pracovníků a vedoucích církevních představitelů církví z regionu střední Evropy se zabývala otázkou, jaká je budoucnost Evropy a jak mohou církve přispět k budování hodnot

Církve se zabývaly budoucností Evropy
4. prosince 2017 - Církve se zabývaly budoucností Evropy

Konference ekumenických pracovníků a vedoucích církevních představitelů církví z regionu střední Evropy se uskutečnilo na přelomu listopadu a prosince v Praze. Setkání, které organizuje bruselská Konference evropských církvi (KEK) a Ekumenická rada církví v České republice (ERC), se zabývala otázkou, jaká je budoucnost Evropy a jak mohou církve přispět k budování hodnot.

Toto středoevropské setkání je součástí řady regionálních setkání členských církví KEKu z celé Evropy, které připravují impulzy pro valné shromáždění této organizace, které se bude konat v roce 2018 v Novem Sadu v Srbsku. Podobné konference pro jiné části Evropy se již konaly v islandském Reykjavíku, skotském Edinburghu – věnovaná převážně problematice Brexitu – a řeckém Volosu – věnovaná zejména uprchlické krizi.

Pražské setkání se účastní i předseda KEKu, anglikánský biskup Christopher Hill a generální sekretář KEKu Fr. Heikki Huttunen, zástupci ekumenických rad Polska, Maďarska a České republiky a představitelé křesťanských církví z celé Evropy, zejména pak z visegrádských zemí. Mezi diskutovaná témata na konferenci patří současná politická situace v Evropě a role Evropské unie v širším evropském kontextu, otázka ekonomické spravedlnosti a role církví v diskuzi etických problémů na společenské a politické úrovni, stejně jako praktické zkušenosti a výzvy, kterým církve ve střední Evropě v současnosti čelí.

Pro církve v Evropě je klíčové, aby se nestahovaly do čistě soukromé sféry, ale aby se aktivně účastnily společensky významné debaty o hodnotách a směřování celého evropského společenství - v Evropské unii, ale i v širším evropském kontextu.