Církev mimo kostely? Zveme na rozhovor o "průkopnických" místech

12. ledna 2024

V pondělí 15. ledna od 18.30 hodin zveme na on-line setkání, jehož tématem bude "průkopnictví" v církvích. O co se jedná? Inspirací nám bude holandská praxe, kdy církev vychází z uzavřených kostelů ven, aby hledala nové modely fungování.

Církev mimo kostely? Zveme na rozhovor o "průkopnických" místech
12. ledna 2024 - Církev mimo kostely? Zveme na rozhovor o "průkopnických" místech

Hostem semináře bude koordinátor průkopníků v Nizozemské protestantské církvi Erik Verwoerd. Ten účastníky seznámí s tématem průkopnictví a vysvětlí, proč by církev měla hledat inovativní cesty k oslovení širší společnosti, které jsou tradiční formy církve zpravidla cizí. Dále představí jednotlivé fáze zakládání nové průkopnické komunity (naslouchání, láskyplná služba, síťování atd.) a doplní je o příklady z praxe. Ke konci webináře bude samozřejmě prostor pro dotazy a debatu.

Co přesně znaměná termín "průkopnictví"? To přibližuje misijní pracovník Českobratrské církve evangelické Jonáš Zejfart: "Jedná se o snahu církve v Nizozemí překonat příkop mezi běžnou populací a církví zavřenou v kostelích. Odpovědí je právě průkopnictví. Tito lidé hledají cesty, jak být křesťanskými komunitami v 21. století. Místo sezení v lavicích a očekávání, že běžní lidé přijdou zničehonic do kostela, se snaží naopak jít a vytvářet ve společnosti takové aktivity, které reagují na místní potřeby a tím přinášet evangelium do světa. Průkopnická místa nemají nahradit, ale doplnit síť stávajících sborů tak, aby vznikla krásná mozaika míst, kde je oslavován Kristus. Od tradičních kostelů s varhanami, až po kavárny, komunitní zahrady atd."

Pokud vás téma zajímá, prosíme, registrujte se na níže uvedeném webu – do e-mailu vám následně přijde odkaz, přes který se 15. ledna 2024 od 18.30 přihlásíte ke schůzce.

Registrujte se zde

Webinář se bude konat v pondělí 15. ledna 2024 od 18.30 hod. (předpokládaný konec je ve 20.00 hod.). Webinář bude probíhat v anglickém jazyce, nicméně všem přihlášeným bude posléze poslán záznam s překladem do češtiny. Zvážíme také ještě možnosti simultánního překladu. Nezdráhejte se tedy připojit, i když angličtinou nevládnete!