Nadcházející synod (15. – 17. května 2025) bude jednat o vyjmutí Domku Na Sboru v Kunvaldu z evidence tzv. nezcizitelných nemovitostí církve. To je jeden z nutných kroků k jednání o případném prodeji objektu, který je spojen s kořeny naší církve a funguje v něm expozice o historii Jednoty bratrské.
Církev jedná o správě a využití Domku několik let. Do roku 2019 jej měl v nájmu městys Kunvald, který ale smlouvu vypověděl a projevil zájem o převod nemovitosti do svého majetku za symbolickou cenu. Církev na základě toho převzala objekt zpět pod svou správu a vzhledem k tomu, že stavba nutně vyžaduje opravy, zahájila projektovou přípravu rekonstrukce. Zároveň v září 2019 zřídila pracovní skupinu pro přípravu nové expozice o Jednotě bratrské.
Koncem roku 2020 vznikla koncepce aktivního vzdělávacího, duchovního a turistického využití objektu a jeho okolí. Na základě této koncepce pak v roce 2023 vypracovala architektonická kancelář projekt stavební rekonstrukce Domku Na Sboru, podle kterého si opravy vyžádají přibližně 12,5 mil. Kč (včetně instalace nové expozice).
Církev by o takové investici mohla uvažovat jen pokud by byla podepřena živým společenstvím, které by takovému projektu zajišťovalo dlouhodobou udržitelnost. V regionu ale aktuálně není žádný farní sbor, který by projekt aktivně podporoval a ujal se jej, ani skupina aktivních jednotlivců, kteří by objekt naplňovali životem a starali se o něj.
Proto synodní rada začala prověřovat také možnost převedení objektu pod správu takového provozovatele, který by Domku Na Sboru zajistil budoucnost a zachoval stávající provoz muzea.
V březnu 2025 proto proběhlo jednání s představiteli Pardubického kraje vč. hejtmana a radního zodpovědného za regionální rozvoj, evropské fondy a kulturu. Setkání se účastnili také zástupci městyse Kunvald a odborníci z regionálních muzeí.
Zástupci Kraje vyjádřili ochotu jednat o případném odkupu Domku Na Sboru s tím, že provoz objektu by byl svěřen do správy Regionálnímu muzeu ve Vysokém Mýtě. Počítalo by se také se spoluprací s muzeem v Žamberku, s Kunvaldem a samozřejmě s Českobratrskou církví evangelickou. Spolupráce by byla obdobná, jako například v případě Památníku Bible kralické, který je ve správě Moravského zemského muzea.
Podmínkou pro případná další jednání je, aby byla nemovitost vyňata ze seznamu nezcizitelných nemovitostí církve. Parametry případné smlouvy o spolupráci a prodeji budou předmětem dalších jednání. Ze strany církve je neměnnou podmínkou zachování muzejní expozice a využití objektu k informování o tradici Jednoty bratrské u nás i ve světě. ČCE tak případně nabídne Kraji i muzejním institucím výsledky práce pracovní skupiny pro přípravu nové expozice. Předmětem jednání bude například i předkupní právo pro ČCE pro případ, že by se Kraj v budoucnu rozhodl změnit svůj záměr.
Zájem o Kunvald a jeho spojení s Jednotou bratrskou vzrostl koncem 19. století. Tehdy lékař a laický historik Eduard Albert zjistil, že již zaniklá chalupa, nacházející se v 15. století v místech dnešního tzv. Domku Na Sboru (č. p. 238), patřila k záduší kunvaldského kostela sv. Jiří a podle urbáře v ní „dřív sbor bejval“. Podobnou informaci uvádí i purkrechtní kniha z r. 1713 (na daném místě se měla nacházet škola, „kde dříve sbor bejval“). Je pravděpodobné, že zmiňované a již nedochované stavení Jednota bratrská využívala spíše jako své zázemí než pro bohoslužebná shromáždění. K těm se, podle některých historiků, scházela spíše v místním kostele.
Současný domek, pocházející patrně z konce 18. století, odkoupila r. 1929 Českobratrská církev evangelická a v 50. letech byl přestavěn (převážně brigádnicky) do dnešní podoby. Posledními úpravami domek prošel na přelomu 80. a 90. let, následně zde byla umístěna expozice k dějinám Jednoty bratrské.
Máte rádi celocírkevní akce? Chcete vědět o akcích v Bělči, Chotěboři či jinde? Jezdíte na akce pro laiky nebo pro rodiny s dětmi?
Nechte si na svůj e-mail zasílat informace, které vás zajímají.