Bohoslužba vděčnosti a společenský večer

3. dubna 2017

Pro Gerharda Frey-Reininghause, náměstka pro ekumenu a zahraniční vztahy, byl první duben prvním důchodovým dnem. Pro Českobratrskou církev evangelickou pracoval šestadvacet let. Do České republiky přišel záhy po revoluci, šest let pracoval na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy a pak vedl dvacet let ekumenické oddělení Ústřední církevní kanceláře. Důstojným rozloučením byla bohoslužba vděčnosti v kostele u Martina ve zdi v Praze, které se zúčastnili mnozí zahraniční i domácí církevní představitelé, pracovníci v domácí ekuméně i v různých světových církevních organizacích. Velmi osobně zaměřené kázání pronesl synodní senior ČCE Daniel Ženatý a liturgii večeře Páně vedl Gerhard Frey-Reininghaus. Zcela zaplněný kostel byl nejlepším ukazatelem toho, jak si Gerhardovy práce na poli ekumenických, česko-německých i obecně mezinárodních a mezicírkevních vztahů všichni zúčastnění cení.

Ohlédnutí za pracovní kariérou a poděkování pokračovalo společenským večerem, na němž měli možnost promluvit dřívější i současní spolupracovníci z Gerhardovy domovské württemberské církve, z evangelické fakulty, Ekumenické rady církví, švýcarkého podpůrného díla HEKS, Luterského světového svazu, Společenství evangelických církví v Evropě, blízcí spolupracovníci z partnerských církví ze zahraničí i nejbližší kolegové z ekumenického oddělení. Program moderovali členové synodní rady a vše kořenila netradiční hudbou skupinka muzikantů pod vedením celocírkevního kantora Ladislava Moravetze. Důstojným a vřelým rozloučením přejeme Gerhardovi klidný a zasloužený čas odpočinku a zároveň se těšíme na přislíbenou externí spolupráci.