Biblické heslo roku 2024

9. ledna 2024

Biblickým heslem pro rok 2024 je verš z prvního listu Korintským 16,14: „Všechno nechť se mezi vámi děje v lásce!“

Biblické heslo roku 2024
9. ledna 2024 - Biblické heslo roku 2024

Co všechno se mezi námi děje? Setkáváme se ke slyšení slova Božího, společně zpíváme, modlíme se, pamatujeme na potřebné, mluvíme spolu, vzájemně se podporujeme.

Také se dohadujeme, máme různé názory, dostáváme se do konfliktů, vedeme spory, stěžujeme si jeden na druhého.

A také se můžeme cítit nepochopeni, odmítáni, nevyslyšeni. Přičemž nezájem a lhostejnost vlastní komunity jsou tím nejhorším, co se může člověku stát. Není asi náhodou, že pro trpkou zkušenost zavržení bible užívá obrazu Hospodina, který „odvrátil svou tvář“.

„Všechno nechť se mezi vámi děje v lásce!“ V lásce, jak ji sám apoštol popisuje ve 13. kapitole téže epištoly, není místo pro lhostejnost a nezájem. Láska se od druhého nikdy neodvrací. V lásce je prostor pro různost. Mezi korintskými křesťany byli někteří přesvědčeni o tom, že mají vyšší duchovní dary, pro které si zasluhují zvláštní pozornost a postavení, dokonce přednost při večeři Páně. Láska však převyšuje naše poznání a přesvědčení o nadřazenosti vlastního názoru či způsobu víry. Láska (podle 12. kapitoly téže epištoly) nás vede k tomu, abychom své různé dary sdíleli, aniž třeba rozumíme osobité úloze a poslání našeho bratra či sestry v rámci celku, Kristova těla. Co nás sjednocuje a co je podstatné: sdílet své bolesti i radosti. A brát vždy ohled na druhé.

Hospodin tě požehná a ochrání tě.
Hospodin nad tebou rozjasní svou tvář a bude ti milostiv.
Hospodin k tobě obrátí svou tvář a obdaří tě pokojem.
(Nu 6,24-26)

Pavel Pokorný