4. únor je mezinárodním dnem bratrství mezi lidmi

3. února 2021
4. únor je mezinárodním dnem bratrství mezi lidmi
3. února 2021 - 4. únor je mezinárodním dnem bratrství mezi lidmi

Nejnovějším světovým svátkem OSN je Mezinárodní den lidského bratrství. Připadá na 4. února.

Před dvěma lety v tento den (4. února 2019) totiž společně podepsali papež František a vrchní imám univerzity Al Azhar Ahmed at Tajib dokument O bratrství mezi lidmi. K dokumentu se rychle připojili i někteří představitelé dalších náboženství (například židé a hinduisté). Velkou reakci však vzbudil především v muslimských zemích, kde ho pilně studují a diskutují o něm.

Dokument inspiroval i nejnovější papežskou encykliku Frattelli Tutti (Encyklika o bratrství a sociálním přátelství), která letos v lednu vyšla i v češtině v Karmelitánském nakladatelství.

Dokument O bratrství mezi lidmi nově přeložil do češtiny křesťansko-muslimský tým: muslimka Zuzana Amrani a křesťané Robert Řehák a farář Českobratrské církve evangelické Mikuláš Vymětal.

autor: Mikuláš Vymětal, foto: archiv