Veřejná sbírka Českobratrské církve evangelické

Základní informace

Zákon č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách (dále jen „zákon“), ve svém § 1 stanoví, že „veřejnou sbírkou je získávání a shromažďování dobrovolných peněžitých příspěvků od předem neurčeného okruhu přispěvatelů pro předem stanovený veřejně prospěšný účel, zejména humanitární nebo charitativní, rozvoj vzdělání, tělovýchovy nebo sportu, nebo ochrana kulturních památek, tradic nebo životního prostředí […]. Sbírku je oprávněna konat za podmínek stanovených tímto zákonem pouze právnická osoba.

Za sbírku se podle § 2, písm. b) zákona nepovažujeshromažďování finančních prostředků církvemi a náboženskými společnostmi, registrovanými podle zvláštního právního předpisu, k církevním a náboženským účelům, pokud se koná v kostelech, modlitebnách a jiných místech určených k provádění náboženských úkonů, bohoslužeb a obřadů.

Církev tudíž může bez povolení:

• vybírat salár mezi svými členy, a to jakýmkoliv způsobem vč. zveřejnění výzvy na internetu,
  • konat sbírky v kostelích, modlitebnách a jiných místech určených pro konání náboženských obřadů.

Shromažďování finančních prostředků mimo místa určená pro konání náboženských obřadů, a to i prostřednictvím internetu či médií, však podléhá pravidlům zákona o veřejných sbírkách, přičemž platí, že veřejné sbírky musí mít veřejně prospěšný charakter.

ČCE disponuje na základě rozhodnutí Magistrátu hl. m. Prahy časově neomezeným povolením k veřejné sbírce.

Synodní rada doporučuje sborům a seniorátům, aby pro všechny veřejné dárcovské kampaně, které přesahují bohoslužebný prostor nebo členy církve, využily veřejnou sbírku ČCE. Veřejnou sbírku využije i povšechný sbor pro shromažďování prostředků na realizaci svých veřejně prospěšných projektů.

Transparentní účet veřejné sbírky ČCE

Vybrané finanční dary jsou sbírány na účtu povšechného sboru číslo 296800727/0300, vedeného u Československé obchodní banky, a. s. Pokud vás zajímá stav prostředků na transparentním účtu, klikněte na číslo účtu. Přehled se otevře v novém okně. Jednotlivé podsbírky lze filtrovat podle variabilních symbolů.

Kontaktní osoba

Dotazy nebo podněty týkající se veřejné sbírky vyřizuje Monika Voženílková, chMo47bc-onjGK92YbEuVf29g.

Možné účely sbírek

1. Vzdělávací projekty
    1. semináře – pronájem místností, odborné materiály, odměny lektorům, cestovné,
    2. vzdělávací kurzy a pobyty – náklady na ubytování a stravu (účastníci i lektoři, asistenti),
    3. asistenti pro hendikepované, odměny lektorům, odborné materiály, cestovné,
    4. pomůcky – nákup učebních pomůcek,
    5. vybavení školících místností.
  2. Kulturní projekty
    1. publikace, zpěvníky – náklady na výrobu,
    2. veřejně prospěšné a charitativní koncerty, přednášky, konference a jejich propagace – pronájem sálů, odměny přednášejícím, vystupujícím, cestovné a tiskoviny (programy, plakáty).
  3. Humanitární projekty
    1. pomoc při živelných katastrofách a pandemiích.
  4. Sociální a zdravotní projekty – pomoc sociálně slabým
    1. nákup zdravotních pomůcek, zdravotního vybavení, léčba (úhrada, popř. příspěvek),
    2. pobyty pro děti, pro rodiny a pro seniory.
  5. Stavební projekty – opravy, úpravy a vybavení budov, prostor
    1. sloužících ke společenským, komunitním a kulturním aktivitám,
    2. budov v majetku ČCE a farních sborů ČCE – fara, kostel, komunitní centrum, prostory pro setkávání, rekreační střediska,
    3. zotavovny v majetku ČCE.
  6. Projekty na ochranu životního prostředí
    1. tištěné materiály – brožury, knížky, plakáty popisující a upozorňující na určitý problém nebo na akci související s ochranou životního prostředí,
    2. mediální kampaně – propagace projektů na ochranu životního prostředí,
    3. semináře – pronájem místností, odborné materiály, lektoři, cestovné

Veřejná sbírka – žádost o zřízení podsbírky

Přehled podsbírek

Název subjektu

Variabilní symbol

Účel sbírky

Povšechný sbor 980102 TJAK v Bělči nad Orlicí
Povšechný sbor 980103 Časopis Český bratr
FS ČCE v Pardubicích 98005206 Agapé – komunitní centrum, sborový dům

Ukončené podsbírky

Nový zpěvník
Veřejná sbírka na Nový zpěvník je ukončena k 30. 6. 2023. V rámci této sbírky se vybralo 27.500 Kč. Částka byla použita na úhradu nákladů spojených s grafickým návrhem a podklady pro výrobu elektronické aplikace a na sazbu, zlom a přípravu tiskových dat k Chorálníku. Všem dárcům děkujeme.

Úprava kostela, pomník Jana Palacha
Veřejná sbírka na úpravu kostela a pomník Jana Palacha v Děčíně je ukončena k 9. 10. 2023. Díky Vaší obětavosti se vybralo 55.819 Kč. Částka byla použita na úhradu elektroinstalace pro osvětlení pomníku. Všem dárcům děkujeme.

Rekonstrukce varhan v Krnově
Veřejná sbírka na rekonstrukci varhan v Krnově je ukončena k 31. 1. 2024. Výtěžek této sbírky ve výši 29.242 Kč bude použit k financování další etapy obnovy varhan. Všem dárcům děkujeme.