Česko-německá bohoslužba u příležitosti ekumenického Kirchentagu bude online

3. května 2021

Čeští a němečtí křesťané se v sobotu 15. května od 19.00 hodin sejdou ke společné online bohoslužbě. Tato akce se koná v rámci 3. ekumenického Kirchentagu s tématem z Markova evangelia „Jděte se podívat“.

Česko-německá bohoslužba u příležitosti ekumenického Kirchentagu bude online
3. května 2021 - Česko-německá bohoslužba u příležitosti ekumenického Kirchentagu bude online

Ekumenický Kirchentag je jedno z největších setkání katolíků a evangelíků v Německu a navazuje na tradici evangelického „Kirchentagu“ a katolického „Katholikentagu“, které se střídavě konají již po desetiletí každý rok. První ekumenický Kirchentag se uskutečnil v roce 2003 v Berlíně, druhý pak v roce 2010 v Mnichově.

V letošním roce se kvůli pandemickým opatřením jeho program musel z velké části přesunout do online prostoru pod heslem „decentralizovaně a digitálně“. Ekumenická rada církví (ERC) a Česká biskupská konference (ČBK) se proto rozhodly uspořádat s podporou Česko-německého fondu budoucnosti alespoň virtuální setkání mezi českými a německými křesťany.

Pomocí videokonference se propojí evangelický kostel v Kelsterbachu u Frankfurtu nad Mohanem, kde se měl Kirchentag konat, a římskokatolický kostel sv. Jiljí v Nymburce. Právě Nymburk a Kelsterbach totiž pojí partnerství zdejších evangelických sborů. Díky tomu se teď setkají zástupci křesťanských církví na české i německé straně při ekumenické bohoslužbě, která bude živě vysílána online.

Účastníky bohoslužby osloví i významné osobnosti českého a německého duchovního života – Tomáš Holub, biskup plzeňský a delegát ČBK pro ekumenu, Daniel Ženatý, předseda ERC a synodní senior Českobratrské církve evangelické, dále pak pravoslavný arcikněz Radu Constantin Miron, předseda Sdružení křesťanských církví v Německu, a Detlev Knoche, zástupce pro ekumenu evangelické církve v Hessensku. Po bohoslužbě bude příležitost k neformálnímu společenskému setkání všech zúčastněných prostřednictvím online platformy.

Křesťané z obou zemí chtějí touto bohoslužbou vyslat jasný signál, že i navzdory těžkostem, které dnešní pandemická doba přináší, jim záleží na ekumenických vztazích a na česko-německém porozumění. Odkaz na bohoslužbu a na společenské setkání najdete na adrese www.ekumenickarada.cz/kirchentag.

Zdroj: Tisková zpráva Ekumenické rady církví v ČR